Кога да заведем детето на зъболекар?
Най-подходящото време за първото посещение на вашето дете е между 18 и 24 месец. Стоматолозите препоръчват да не чакате след втората година, защото проблеми със зъбите може да възникнат дори и в този период.
Децата в този период са склонни към появата на “синдрома на биберона”, появата на вредни навици – смучене на пръст и др. При консултация със специалист може да се направи програма, която да предодврати по-нататъшни проблеми.
Преди първото посещение
Разкажете на детето си какво да очаква. Например какви инструменти ще има в кабинета, какво ще направи доктора, без да създавате страховит образ. Обикновено при малките деца първото посещение е “опознавателно”-стоматологът ще се опита да спечели доверието на детето, така че то да не се страхува и не е продължително. Стоматологът ще направи пълен преглед на устата, венците и зъбите.
Ако зъболекарят прецени може да почисти леко зъбите, за да махне плаката.
Ако всичко върви добре стоматологът ще покаже и обясни на детето ви как да си мие зъбите и колко е важно те да бъдат чисти.
Най-накрая ще прецени има ли нужда от допълнителна флуоризация на зъбите.
Грижа за детските зъби вкъщи
1. Венците на децата трябва да се почистват внимателно с чиста марля. 2. След поникването, зъбите трябва да се мият с малка мека четка и малко количества паста за зъби. 3. Не позволявайте на детето си да заспива с биберон. Течности, като мляко, сок и др. които остават в устата през нощта могат да влошат състоянието на венците и зъбите. 4. Научете детето си да мие зъбите си два пъти на ден, особено вечерта. 5. Показвайте на детето, как вие се грижите за зъбите си и така ще го научите колко е важно да поддържа добра хигиена.
Няколко думи за флуоридите.
Когато децата започнат сами да си мият зъбите е важно да наблюдавате, какво количество паста за зъби слагат. Препоръчителното количество е колкото грахче. Трябва да сте сигурни, че детето се е научило да изплаква и изплюва пяната от пастата, а не да я гълта. Това може да е опасно, ако детето непрекъснато гълта пастата-има опасност от появата на флуороза. Това може да увреди постоянните зъби. Необходимо е да проверите какво количество флуор има в питейната вода. Ако то е достатъчно, не е необходим допълнителен прием на флуор. По този въпрос се консултирайте с вашия стоматолог.
Пробив на зъбите.
Млечните зъби започват да никнат около 6-ия месец и продължават до 3-тата година. Около 6-тата година започват да пробиват постоянните зъби, които заместват млечните. Често пробива е съпътстван от дискомфорт и някои от следните симптоми:
– обилно отделяне на слюнка
– мехурчета около мястото на пробиващия зъб
– температура
– безспокойство
– нарушен сън
Има няколко начина да помогнете на детето в тези моменти:
– разтрийте мястото с чист пръст
– давйте на детето да дъвче гумени кръгчета
– хранете детето по подходящ начин
Консултирайте се с вашият лекар винаги, когато температурата се увеличи, появи се оток или има признаци за инфекция.
Кога поникват зъбите? Млечните или временни зъби са 20 на брой (по 5 във всяка половина – горе и долу)
– по 2 кътника от всяка страна (ІV и V зъб),
– по един кучешки (ІІІ зъб),по два резеца (І и ІІ зъб).
Постоянните са 32 (или 28, ако няма зародиши на мъдреци)
– по 2 кътника (6 и 7 зъб),
– по 2 предкътника (4 и 5 зъб),
– по 1 кучешки (3 зъб),
– по 2 резеца (1 и 2 зъб).
Пробив на горни временни зъби
Кътници-V зъб
25-33 месец
Кътници-ІV зъб
13-19 месец
Кучешки-ІІІ зъб
16-23 месец
Резци-ІІ зъб
8-13 месец
Резци-І зъб
8-13 месец
Пробив на долни временни зъби
Кътници-V зъб
23-31 месец
Кътници-ІV зъб
13-19 месец
Кучешки-ІІІ зъб
16-23 месец
Резци-ІІ зъб
10-16 месец
Резци-І зъб
6-10 месец
Пробив на горни постоянни зъби
Мъдреци-8 зъб
17-21 години
Втори кътник-7 зъб
12-13 години
Първи кътник-6 зъб
6-7 години
Втори предкътник-5 зъб
10-12 години
Първи предкътник-4 зъб
10-12 години
Кучешки-3 зъб
11-12 години
Страничен резец – 2 зъб
8-9 години
Централен резец-1 зъб
7-8 години
Пробив на долни постоянни зъби
Мъдреци-8 зъб
17-21 години
Втори кътници – 7 зъб
11-13 години
Първи кътници – 6 зъб
6-7 години
Втори предкътници – 5зъб
11-12 години
Първи предкътници – 4зъб
10-11 години
Кучешки-3 зъб
9-10 години
Страничен резец-2 зъб
9-10 години
Централен резец-1 зъб
6-7 години
Смучене на пръст. Смученето на пръст е често срещан вреден навик. Доказано е, че много бебета си смучат пръстите още преди да се родят. Предполага се, че този навик е начин децата да се отпуснат и да се чувстват сигурни. Този вреден навик може да доведе до сериозни проблеми със зъбите ако продължи и след пробива. Особено опасно е, ако продължи и след петата година, когато започват да поникват постоянните зъби-може да пробият в неправилна позиция, да се появят ортодонтски деформации. Обикновено навика изчезва в училищна възраст, поради подигравките на другите деца, но ако не престане вземете мерки. Кажете на детето си, че неговите връстници отдавна не си смучат пръста и се консултирайте със специалист. Най-важното е да не наказвате детето – не е добре то да е наплашено.